2023 egy nehéz év volt. Először hallottunk a pedagógusok teljesítményértékelési rendszerének megváltoztatásáról, zajlott a kirúgott tanárok pere, bevezették a státusztörvényt.
Mégis, nagyon sokat lehetett tanulni ebből az évből – felismertük, hogy a tüntetések már kevesebbeket mozgatnak meg, és hogy szükség van egy olyan stratégiára, ami képes erőt és reményt adni a folytatáshoz. Ezért indítottuk el a Tanítanék országos hálózatát, ami a helyi közösségek megszervezésével segíti a változást, illetve ezért szerveztünk fórumokat az oktatás különböző szereplőinek, és működtünk együtt más szervezetekkel is.
Mit csinált a Tanítanék idén?
A Tudásmenetet egy méltó záróeseménnyel koronáztuk meg a Kölcsey Ferenc Gimnázium előtt, elindítottuk az évet, és megünnepeltük a tudásmeneten résztvevőket, akik több mint 280 ezer lépést tettek meg az oktatásért.
Január 31-én, az első figyelmeztető sztrájk évfordulójára egy évértékelő gálát szerveztünk, hogy megköszönjük a tiltakozásban résztvevő pedagógusoknak, szülőknek, diákoknak és támogatóknak a folyamatos erőfeszítéseiket. A gálán az ország kulturális, tudományos és az üzleti élet fontos szereplői is felléptek.
Támogattuk a kezdeményezést, hogy ne vállaljanak a pedagógusok vizsgaelnöki vagy szaktanári pozíciót az emelt szintű érettségin, és vizsgaelnöki feladatot a közép szintűn. Több, mint 200 pedagógus csatlakozott a felhíváshoz, Csongrád-Csanád megyében pedig a kormányhivatal jelentősen meg is emelte a vizsgáztatók díját ennek köszönhetően.
A tanároknak még egy évvel a kirúgásuk után is bizonygatniuk kell, hogy politikai okokból távolították el őket munkahelyükről. Hogy támogassuk őket, a tárgyalásaik elejére szolidaritási gyűléseket szerveztünk.
Az új teljesítményértékelési rendszer ellen egy Pintér Sándornak címzett levélírókampánnyal tiltakoztunk, amelynek kereteink belül több mint 2000 e-mailt küldtünk neki. A státusztörvény bevezetése ellen a noÁr Mozgalommal indítottunk petíciót, amit több mint 80 ezren írtak alá. A státusztörvény megszavazásánál a Parlamenten kívülről zavartuk meg a szavazás menetét, a bevezetése után pedig fórumot szerveztünk a pedagógusoknak a státuszváltásról. Ezen több százan vettek részt.
A kirúgott tanároknak összesen 3 millió forintot küldtünk az elbocsátásuk után. A fogyatékossággal élőket segítő Szimbiózis Alapítvány szállító szolgálatát 200.000 ft-tal támogattuk, a miskolci Ámbédkar Iskola fennmaradása érdekében pedig 2 millió forintot gyűjtöttünk. Az ózdi szegregátum és környékének lakóit felzárkóztató Van Helyed Alapítvány működése is veszélybe került idén, számukra 1,3 millió forintot tudtunk küldeni egy célzott adománygyűjtés nyomán.
521-en ajánlották fel adó 1%-ukat, azaz majdnem 6 millió forinttal járultak hozzá ahhoz, hogy továbbra is kiszámíthatóan tudjunk küzdeni egy demokratikus, esélyegyenlőségre épülő oktatási rendszerért.
Kampányt indítottunk a Pedagógusok Szakszervezetével, hogy fizessék ki a tanárok túlóráit.
Május elején kirúgtak egy kiskőrösi kollégiumból egy diákot, amiért mémet csinált az Kecskeméti Táncsics Mihály Középiskolai Kollégium igazgatójának egy kínos pillanatából . A képet kiplakátoltuk Kecskemét területén, hogy felhívjuk a figyelmet a hatalmi visszaélésre – a plakátokat leszedette az igazgató.
Június elsején 16 városban szerveztünk tüntetést a státusztörvény ellen a noÁr Mozgalommal. A budapesti esemény után felmatricáztuk a Belügyminisztérium épületét.
Elindult a Szabad Vonalzó, amely egy kifejezetten az oktatás ügyével, az oktatási mozgalommal foglalkozó média platform. Amikor a hatalom minden energiájával azért dolgozik, hogy eltörpítse a munkánkat, és azt, hogy hányan állunk ki egy igazságos oktatási rendszerért, szükségünk van egy saját felületre, ahol megmutathatjuk mi a valóság.
A hálózat tagjainak képzéseket, fórumokat, programokat és lehetőségeket biztosítunk, hogy hatékonyan, szükséges esetben gyors reakcióval tudjanak kiállni magukért, az értékeikért és a közösségükért. Többek között természettudományos tárgyakat oktató tanároknak vetítettük le az Oppenheimer c. filmet, a Finn Minta csapatával közösen eseményeket szerveztünk, hogy tanuljunk a finn oktatás példájából, szupervízorokkal együttműködve ingyenes szolgáltatást ajánlunk fel a pedagógusoknak.
A Polgár Alapítvány kezdeményezéséhez csatlakozva, fórumokkal, megmozdulásokkal szólaltunk fel a gyerekérett iskolákért. Fórumokat, és akciókat szerveztünk, hogy felhívjuk a figyelmet arra, hogy a roma diákok egyre többször kapnak Speciális Nevelési Igényű bélyeget a további megkülönböztetésért – ezzel pedig még nehezebb helyzetbe kerülnek.
Október 23-án vonulást szerveztünk, hogy emlékezzünk 1956, és az oktatási mozgalom áldozataira.
Egy könyvben adtuk át azt az 1432 üzenetet a Belügyminisztériumnak, amiket a követőink írtak a státusztörvényt követő tanárhiányról, a mindennapok tapasztalatairól.
A Tanítanék kapta az Európai Polgár Díjat, Pro Urbe Budapest díjat, a Magyar Civil Becsületrendet, illetve Törley Kata nyerte civil kategóriában a SzuperWMN-t, és a Bibó István Demokrácia díjat is.